1396/09/30

معرفی کتاب مرجع اعلی سيد ابوالقاسم خويي زعيم حوزه علميه

معرفی کتاب مرجع اعلی سيد ابوالقاسم خويي زعيم حوزه علميه

مراسم رونمایی از کتاب مرجع اعلی سيد ابوالقاسم خويي زعيم حوزه علميه روز پنجشنبه ۲۳آذرماه توسط خانه دانش و فرهنگ زریاب در دانشکده علوم قرآن و حدیث خوی مورد نقد و بررسی قرار گرفت. این کتاب از سوی انتشارات دارالصفا وابسته به مجمع خویی‌ها منتشر شده است. در این مراسم ابتدا دکتر سیدطاها مرقاتی با اشاره به خدمات ارزنده این عالم، گفت: آیت الله سيد ابوالقاسم خویی از جمله مراجعی است که خودش و شاگردانش آثار بسیار زیادی را برای جهان اسلام به یادگار گذاشتند.

ایشان در ادامه سخنان خود افزود: بخشی از آثار مربوط به آیت الله خویی تقریری است که توسط شاگردانش تدوین و در اختیار محققان قرار گرفته و شمار تقریرات در مورد آیت الله خویی به بیش از 50 جلد رسیده است.

به گفته وی مواضع سیاسی آیت الله خویی یکی دیگر از کتاب های مربوط به زندگی سیاسی آن مرحوم است که به زودی چاپ و منتشر خواهد شد.

در ادامه این مراسم حجت الاسلام سید رضی شکوری، امام جمعه خوی نیز کتاب ها و تالیفات آیت الله خویی و آثار مربوط به این عالم جلیل القدر را آثاری بسیار جامع و مانع و منبع در حوزه های علمیه دانست و گفت: امروز ما برای پرورش بزرگواران و علمای برجسته ای همچون امام خمینی(ره)، آیت الله خویی، شیخ طوسی، شیخ مفید و مقابله با گرگه ای درنده ای که حوزه را نشانه گرفته اند، به این آثار بیش از پیش نیاز داریم.

علی اسودی، مترجم کتاب مرجع الاعلی آیت الله خویی نیز در این مراسم گفت: در ترجمه تا جایی که امکان داشته به متن اثر پایبندی صورت گرفته است.

در ادامه این مراسم جمعی از صاحب نظران، اندیشمندان و تعدادی از استادان حوزه و دانشگاه و طلاب و دانشجویان حوزه های علمیه به بررسی آثار و تالیفات مربوط به آیت الله خویی پرداختند و نیز دیدگاه های خود در مورد محتوا و تاثیرات علمی آثار مربوط به ایشان از جمله کتاب مرجع الاعلی را به صورت سخنرانی بیان نمودند.

از مرحوم آیت الله خویی، مرجع عالیقدر جهان اسلام صدها اثر در زمینه های فقه و اصول و رجال به یادگار مانده است که امروز به عنوان مرجع در حوزهای علمیه مورد استفاده قرار می گیرد.