1396/09/17

«سواد رسانه‌ای و خانواده» منتشر شد

ایسنا

«سواد رسانه‌ای و خانواده» منتشر شد

کتاب «سواد رسانه‌ای و خانواده» به تازگی منتشر شده است.

به گزارش ایسنا، این کتاب نوشته معصومه نصیری با مقدمه‌ محمدصادق افراسیابی - مدیرعامل انجمن سواد رسانه‌ای ایران - در ۱۷۰ صفحه با شمارگان ۳۰۰ نسخه و قیمت ۱۶ هزار تومان در نشر پشتیبان عرضه شده است.

بخش‌های مختلف کتاب به این قرار است: آنچه درباره سواد رسانه‌ای باید بدانیم، چند سوال طلایی درباره سواد رسانه‌ای، رسانه‌ها چگونه مخاطب را اداره می‌کنند؟، اما و اگرهای فضای مجازی، رژیم خانوادگی مصرف فضای مجازی، نشانه‌هایی که باید شما را حساس کند، برای والدین نگران، شبکه‌های اجتماعی با هویت شما چه می‌کنند؟، اصول اولیه حضور در شبکه‌های اجتماعی، پانزده اصل اخلاقی در فضای مجازی، حقوق مخاطب در فضای مجازی و مهارت‌های انسان ۲۰۲۰.

در شروع کتاب  می‌خوانیم: در دنیایی که به هر سو روی برگردانید با انبوهی از پیام‌های رسانه‌ای مواجه می‌شوید که هر کدام با مقصودی خاص برای تحت تأثیر قرار دادن شما تولید و ارسال شده‌اند، ساده انگارانه‌ترین کار پذیرش بدون بررسی و تحلیل این پیام‌هاست. شاید برای همین باشد که تا چند سال آینده دیگر مدرک تحصیلی و توانایی خواندن و نوشتن، شما را در زمره باسوادان قرار نمی‌دهد و اگر مهارت یا سواد استفاده و تحلیل پیام‌های رسانه‌ای را نداشته باشید جزو بی‌سوادان محسوب می‌شوید.

کتاب موجود خلاصه‌ای است از آنچه در حوزه سواد رسانه‌ای نیاز تک تک افراد جامعه برای کسب مهارت‌های مواجهه با محتوای تولیدشده از سوی رسانه‌هاست. در این کتاب پنج سوال و پنج نکته طلایی که باید مدام در مواجهه با پیام‌های رسانه‌ای از خودتان بپرسید، در آغاز هر فصل تکرار شده است تا با نهادینه‌سازی آن، حداقل دیگر خواننده بدون بینش در فضای پهناور رسانه‌ای با تأکید بر فضای آنلاین رسانه‌ای نباشید.

در بخش‌هایی از کتاب، روی سخن به صورت ویژه با والدین است، چرا که جامعه هدف برای آموزش سواد رسانه‌ای باید کودکان باشند و این تجربه در دنیا نیز ثمرات فراوانی داشته است. اگر بتوانیم با آموزش، فرزندانمان را در برابر آسیب‌های فضای آنلاین واکسینه کنیم، دیگر کمتر نگران بیماری آن‌ها در این فضا خواهیم بود. البته تحقق این مهم نیازمند فراگیری زوایای مختلف سواد رسانه‌ای توسط پدران و مادران است.

همچنین در نوشته پشت جلد عنوان شده است: لطفا به مطالب موجود در کتاب بسان واکسنی برای محافظت از بیماری بنگرید. این نکات شما را واکسینه خواهد کرد تا قربانی بی‌اطلاعی خودتان در فضاهای آنلاین و مجازی نباشید. آمار هم تأکید دارد اکثر کسانی که در این فضا قربانی شده‌اند یا فاقد اطلاع و دانش بوده‌اند یا آنچه را بلد بوده‌اند به موقع استفاده نکرده‌اند. 

نصیری پیش‌تر مجموعه هشت‌جلدی «شهروند هوشمند» و «تبلیغات از ایده تا اجرا» را منتشر کرده است.