1396/11/23

کتاب تاریخ، فرهنگ و گردشگری فیرورق (پئره) به زودی منتشر می شود

روابط عمومی خانه دانش و فرهنگ زریاب

کتاب تاریخ، فرهنگ و گردشگری فیرورق (پئره) به زودی منتشر می شود

به­ زودی با انتشار کتابی نفیس:

هویّت تاریخی و فرهنگی منطقة نمونة گردشگری فیرورق خوی معرفی می شود.

کتاب تاریخ، فرهنگ و گردشگری فیرورق (پئره) به زودی منتشر شده و در دسترس علاقه مندان قرار خواهد گرفت.

 به گزارش روابط عمومی خانه دانش و فرهنگ زریاب، این کتاب که حاصل تلاش دو سالة پژوهشگران این سازمان مردم ­نهاد است اثر پژوهشی منحصر به فردی است که مطالب آن با نظارت و ویراستاری تنی چند از اعضای هیئت علمی دانشگاه ­ها به سه زبان فارسی (متن اصلی کتاب)، ترکی (مطالب فولکلوریک) و انگلیسی (برای استفادة گردشگران خارجی) تدوین شده است.

روابط عمومی خانه دانش و فرهنگ زریاب تاکید کرد: برای تدوین این کتاب، اسناد و مطالب بسیاری از کتابخانه­ های دانشگاه­ های خارجی از جمله دانشگاه­ های هاروارد، میشیگان و گتیزبرگ آمریکا، کتابخانه عمومی نیویورک و آرشیو عثمانی نخست وزیری ترکیّه به دست آمده است که از آنجا که بیشتر آن­ها برای نخستین بار منتشر می­ شوند از جذابیت خاص خود برخوردارند. همچنین بسیاری از مطالب، اسناد و عکس­های محلّی مورد استفاده در این کتاب نیز که حاصل مصاحبه با بیش از 50 تن از اهالی و فرهیختگان است برای نخستین بار منتشر می شوند.

روابط عمومی این سازمان مردم ­نهاد افزود: با توجه به اینکه جزئیات بسیاری از مطالب فولکلوریک منطقه و اختصاصی فیرورق در این کتاب آمده است لذا می توان این اثر را در نوع خود کم نظیر توصیف کرد. در بخشی از مقدّمه این اثر، دکتر علی اصغر سعیدی نویسنده و مترجم سرشناس خویی و موسس نمایشگاههای بین المللی کتاب تهران می نویسد: «درباره اغلب شهرهای ایران از سوی دانشمندان و پژوهشگران، کتاب‌های مختلفی نوشته شده اما در هیچ ‌یک از آنان مانند این کتاب به جزئیّات و نکات ریز پرداخته نشده است.»

روابط عمومی خانه دانش و فرهنگ زریاب اظهار امیدواری کرد این کتاب که با چاپ نفیس و عکس­های رنگی در 500 صفحه رقعی طراحی شده تا اوایل سال آینده به چاپ رسیده و در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران عرضه شود.

روابط عمومی خانه دانش و فرهنگ زریاب این پروژه را در قالب پروژة بزرگتری تحت عنوان «مونوگرافی آبادی­های خوی» دانست و افزود: در همین راستا کتاب دوم این مجموعه به روستای ممیش­خان (به عنوان قطب گردشگری مذهبی منطقه) اختصاص یافته است که محتوای آن آماده شده و امید است در سه ماهة نخست سال آینده به چاپ برسد.