1398/02/27

کازرون نامزد عنوان پایتخت کتاب ایران شد

ایبنا

کازرون نامزد عنوان پایتخت کتاب ایران شد

معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس اعلام کرد: شهرستان کازرون به عنوان نامزد پایتختی کتاب ایران برای سال آینده معرفی شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در فارس، این خبر را معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس اعلام کرد و گفت: هر سال یک شهر یا شهرستان و حتی بخش و یا روستایی که فعالیت‌ها و شاخص‌های خوبی در زمینه کتاب و کتاب‌خوانی دارد به‌عنوان پایتخت کتاب ایران معرفی می‌شود.

مهدی امیدبخش با اشاره به اینکه شهرستان کازرون به‌سبب برخورداری از مؤلفه‌های یادشده، به‌عنوان نامزد پایتختی کتاب ایران معرفی شده است، افزود: شاخص‌های لازم برای نامزدی یک منطقه به‌عنوان پایتخت کتاب شامل، تلاش در زمینه ترویج کتاب‌خوانی در سطح گسترده، ارائه طرح‌های ابتکاری برای افزایش میزان مطالعه کتاب در بین اقشار مختلف مردم و سرمایه‌گذاری در ترویج کتاب است.

تشکیل کارگروه برای کسب عنوان پایتختی کتاب

فرماندار شهرستان کازرون نیز در این نشست گفت: این شهرستان، یک شهرستان علاقه‌مند به کتاب و کتاب‌خوانی است به همین سبب برای کسب عنوان پایتختی کتاب ایران تلاش خواهیم کرد.

داریوش دهقان سپس خبر داد که از هم‌اکنون با مشارکت اداره‌های ذی‌ربط و تشکیل کارگروه‌های مختلف در این شهرستان برای کسب تمام شاخص‌های لازم در این زمینه تلاش می‌کنیم و در بخش سرمایه‌گذاری که از شاخص‌های عمده معرفی شهرستان به‌عنوان پایتخت کتاب ایران است، کوتاهی نخواهیم کرد.

حجت‌الاسلام محمدجواد جلالی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان کازرون هم در این نشست گفت: این شهرستان در زمینه فعالیت‌های کتاب و کتاب‌خوانی عملکرد خوبی دارد ازاین‌رو پیشنهاد شد که برای معرفی آن به‌عنوان نامزد پایتخت کتاب ایران هماهنگی‌های لازم صورت گیرد.

رکورد مناسب فارس در کسب عناوین روستاهای دوستدار کتاب

لقب پایتخت کتاب ایران به شهری اعطا می‌شود که برای تقویت جایگاه کتاب و کتابخوانی تلاش‌هایی درخور توجه داشته است. استان فارس در زمینه کسب عناوینی مانند روستای برگزیده کتاب‌خوان و روستای دوستدار کتاب، از سابقه‌ای خوب برخوردار است. به‌عنوان‌مثال پیش‌تر و در نخستین دوره جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب، روستای لایزنگان از شهرستان داراب در گروه روستاهای برگزیده کتاب‌خوان قرار گرفت.

در دوره گذشته این جشنواره نیز روستای فهلیان شهرستان ممسنی و روستای خواجه جمالی شهرستان نی‌ریز عنوان روستای برگزیده را کسب کردند و روستای امامزاده بزم شهرستان بوانات نیز در جمع برگزیدگان مرحله پایانی روستاهای دوستدار کتاب ایران قرار گرفت.

همچنین در چهارمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب در سال 96، روستای فهلیان شهرستان ممسنی فارس به‌عنوان برگزیده برگزیدگان انتخاب شد و شهر صدرای نیز شیراز از میان نامزدهای پایتختی کتاب ایران عنوان شهر خلاق را به دست آورد.